MESTO

TURIZMUS


Blížia sa Bratislavské Jazzové dni Komárno

Tento rok sa v Bratislave uskutoční jubilejný tridsiaty piaty ročník festivalu Bratislavské Jazzové Dni. Komárno sa po prvýkrát stalo dejiskom festivalu vlani a jesenné jazzové dni prekvapili návštevnosťou aj samotných organizátorov. Pokračovanie, jarné jazzové dni privítali v Komárne svetovú hviezdu Maceo Parkera, ktorý so svojou skupinou prilákal na námestie gen. Klapku vyše päťtisíc poslucháčov. Organizátori veria, že tento ročník bude rovnakým sviatkom kvalitnej hudby aj v Komárne!

Organizátori: Agentúra Rock-Pop Bratislava, Mesto Komárno, Mestské kultúrne stredisko v Komárno.
Termín konania: 23.10. 2009, 19.00 hod.
Miesto konania: ŠD Danubius /bývalý Spoločenský dom/, Dunajské nábrežie


David Hodek Band (Sk + H)
Naša svetová hviezda nemôže chýbať na jazzových podujatiach v meste. Predstavil sa aj v rámci prvého ročníka Bratislavských Jazzovyých Dní Komárno, aj na jarných jazzových dňoch ako predskokan Maceo Parkera. Na tohtoročnom festivale sa predstaví s mladými muzikantmi z Maďarska.

Viktor Tóth – saxofon
Viktor je predstaviteľom mladej generácie jazzových hudobníkov. Jeho platňa z roku 2007 s názvom Climbing with mountains sa stala najlepšou jazzovou platňou roka v Maďarsku. Sám seba charakterizuje, ako umelca hľadajúceho svoju cestu, v hudbe hľadá harmóniu života. Mal tú česť hrať spolu s nasledovnými umelcami: Hamid Drake (bicie), Henry Franklyn (bass), William Parker (bass), Dresch Mihály (sax). Jeho hra je dynamická a pritom plná emócií, snaží sa využiť energiu daného momentu. Vystupoval v mnohých štátoch Európy a v Spojených štátoch na rôznych festivaloch. Vedie vlastné hudobné teleso, je členom dua s tanečníkom tancujúcim moderné tance, zbiera ľudové piesne a skladá hudbu.

Mátyás Szandai – basa
Hráč na basu je doma v každom odvetví jazzu. Je členom skupiny Dresch Quartet, ale hrá aj so zoskupeniami hrajúcimi jazz s ľudovými základmi (Balogh Kálmán, Peter Rachev) a zoskupeniami hrajúcimi moderný jazz, ako sú skupiny Gábora Gadó. Dva albumy, na ktorých hral sa stali aj platňami roka: Dresch Mihály Quartet: Egyenes zene (2004), Tóth Viktor: Climbing with Mountains (Hamid Drake-kel, 2007). Okrem špičkových hudobníkov z Maďarska hral aj s nasledovnými muzikantmi: Archie Shepp, David Murray, Herbie Mann, Chico Freeman, Rosario Giuliani, Charlie Mariano, Hamid Drake, William Parker, Rob Brown, Kurt Rosenwinkel, Gerard Presencer, Chris Potter, Flavio Boltro, Zbigniew Namislowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Singas Project (H)
Už niekoľko rokov patria maďarskí hostia na BJD medzi najväčšie prekvapenia festivalu. Jazz má u našich južných susedov silné podhubie, a to nielen klasický, ale aj ten súčasný, ktorý prináša mladá hudobnícka krv. Na čele zástupu nových, vzrušujúcich umelcov je Singas Project z historického mesta Pécs (Päťkostolie), ktoré bude onedlho oficiálnym hlavným mestom európskej kultúry.
Singas Project je pod vplyvom swingu, acid jazzu, break'n'bossa, triphopu a folku, ale aj klasického jazzu, world music, súčasnej vážnej hudby a elektroniky. Krédom projektu je miešanie tradícií a experimentu. Kompozície z nového, tohtoročného albumu "This is the Theatre Honey" sú hlboké, progresívne a dynamické, bonusom na koncertoch je vizuálna sekcia, a predovšetkým speváčka Dalma Berger. Dalma je mimochodom speváčkou aj v dvoch ďalších kapelách, ktoré v rámci svojich žánrov búrajú hranice a konvencie - v prípade Realistic Crew ide o triphop a broken beats, Esclin Syndo je zas jedinečným zjavom na maďarkej rockovej scéne.
Singas Project sa objavili tak na legendárnej výberovke Café del Mar, ako aj na medzinárodných jazzových, aj elektronických festivaloch. Nujazz znie v ich podaní ako čerstvý vietor nad neprebádaným územím - čo je v posledných rokoch skôr výnimkou ako pravidlom na tejto scéne.

ZoZo / Zoltan Csernak - klávesy
Kores / Kornel D. Szabo - basová gitara, spev
Ádám / Adam Sinkovics - saxofón, distortion
Csabi / Csaba Czimerman - bicie, perkusie
Dalma / Dalma Berger - spev

www.singasproject.com
www.myspace.com/singasproject

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Souljazz Orchestra (CAN)
Souljazz je multikultúrny orchester, založený pred siedmymi rokmi v Kanade. Členovia pochádzajú z rôznych hudobných žánrov - spojili sa  mladí,  talentovaní multiinštrumentalisti hrajúci klasický jazz, rhythm and blues, afrobeat, rocksteady a latin funk. Najsilnejšiou inšpiráciou pre nich boli Fela Kuti, James Brown, Manu Dibango, The Meters, a Pharoah Sanders.
Souljazz Orchestra nadväzuje na najvzrušujúcejšie obdobie grooveu a jazzfunku, na šesťdesiate a sedemdesiate roky. Výsledkom je potentný, strhujúci mix funku, jazzu, afrických a latino rytmov, sprevádzaných vintage klávesmi a silnými dychovými melódiami.

Zakari Frantz - altsaxofón, flauta, perkusie, spev
Steve Patterson - tenorsaxofón, perkusie, spev
Ray Murray - baritonsaxofón, perkusie, spev
Pierre Chrétien - elektrické piano, clavinet, orgán, perkusie, spev
Philippe Lafreniére - bicie, perkusie, spev
Marielle Rivard - shekere, tamburína, spev

www.souljazzorchestra.com
www.myspace.com/souljazzorchestra

 

 

 

 

 

 

 

Ďaľšie informácie o Bratislavských Jazzových dňoch nájdete tu!!!

Predpredaj vstupeniek v Mestskom kultúrnom stredisku!
Cena vstupeniek: študenti 5,- Euro
                                 obyčajný 7,- Euro